بررسی وضعیت ایران در شاخص جهانی نظم و قانون گالوپ ۲۰۱۷مدیر گروه مطالعات شهری ایسپا در مطلبی که در اختیار شفقنا قرار داده به بررسی وضعیت ایران در شاخص جهانی نظم و قانون گالوپ ۲۰۱۷ پرداخته  وآورده است:

«شاخص نظم و قانون گالوپ»[۱] در قالب چهار پرسش احساس امنیت فردی و تجربه جرم و اجرای قانون را مورد سنجش قرار می ­دهد. چهار پرسش به شرح زیر است:

– آیا به نفوذ و قدرت پلیس محلی و شهری که در آن زندگی می­کنید اعتماد دارید؟

– آیا هنگام قدم زدن در شب به تنهایی در شهر یا ناحیه­ای که زندگی می ­کنید، احساس امنیت می ­کنید؟

– طی ۱۲ ماه گذشته پول یا دارایی شما یا یکی از اعضای خانواده به سرقت رفته است؟

– طی ۱۲ ماه گذشته از سوی افراد دیگر مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته ­اید؟

گزارش جهانی نظم و قانون ۲۰۱۷ گالوپ، حاصل یافته­ های حاصل از پاسخ افراد نمونه به پرسش­ های مذکور است. این پاسخ­ها از ۱۳۶۰۰۰ نمونه از ۱۳۵ کشور جمع­آوری شده است. افراد بالای ۱۵ سال جمعیت نمونه را تشکیل می ­دهند که به صورت تلفنی و چهره به چهره با آن­ها در سال ۲۰۱۶ مصاحبه شده است. تقریباً به طور میانگین حجم نمونه در هر کشور برابر با ۱۰۰۰ می­باشد.

یافته­ ها حاکی از آن است، ۶۸ درصد از پاسخگویان در سراسر جهان به پلیس محل زندگی خود اعتماد دارند. به بیان دیگر از هر ۱۰ پاسخگو، ۶ نفر به پلیس محل زندگی خود اعتماد دارد. ۶۴ درصد از پاسخگویان اعلام کرده­اند هنگام قدم زدن در خیابان به تنهایی و موقع شب، احساس امنیت می­ کنند. ۱۴ درصد از افراد نمونه گفتند که طی ۱۲ ماه گذشته از آن­ها سرقت شده است. ۶ درصد از پاسخگویان هم بیان داشتند که طی یکسال گذشته از سوی افراد دیگر در محل زندگی خویش، مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته ­اند.

گالوپ پاسخ ­های مثبت به چهار پرسش را استاندارد کرده و در بازه امتیازی صفر تا صد (۱۰۰-۰) ۱۳۵ کشور را رتبه­بندی نموده است. بر اساس آخرین گزارش گالوپ از شاخص قانون و نظم جهانی، که در داده ­های آن در سال ۲۰۱۶ جمع ­آوری شده و در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است، کشور سنگاپور با امتیاز ۹۷ در رتبه اول و کشور ونزوئلا با امتیاز ۴۲ در رتبه آخر قرار دارد. گفتنی است میانگین امتیاز شاخص مذکور در جهان برابر ۷۸ از ۱۰۰ می­باشد.

رتبه ­بندی گالوپ نشان می ­دهد، منطقه امریکای لاتین با امتیاز ۶۴ از ۱۰۰ در پایین­ترین رتبه نسبت به سایر مناطق قرار دارد. منطقه امریکای شمالی و کانادا با امتیاز ۸۶ از ۱۰۰ در رتبه اول قرار دارد.

رتبه منطقه امتیاز ۲۰۱۵ امتیاز ۲۰۱۶
۱ امریکای شمالی و کانادا ۸۳ ۸۶
۲ آسیای جنوب شرقی ۸۵ ۸۵
۳ آسیای شرقی ۸۲ ۸۴
۴ اروپای غربی ۸۳ ۸۴
۵ خاورمیانه و شمال افریقا (MENA) ۷۹ ۸۲
۶ اروپای شرقی ۷۸ ۸۰
۷ آسیای جنوبی ۷۹ ۷۸
۸ دولت­های مستقل ۷۴ ۷۶
۹ آفریقای سیاه ۶۹ ۶۸
۱۰ امریکای لاتین و حوزه کارائیب ۶۴ ۶۴

 

کشور ایران با امتیاز ۸۵ از ۱۰۰ در رتبه ۲۸ قرار دارد. گفتنی است گزارش شاخص نظم و قانون از سال ۲۰۱۵ منتشر شده است، امتیاز شاخص مذکور در گزارش ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ گالوپ برای کشور ایران منتشر نشده است و بنابراین امکان مقایسه وجود ندارد. در گزارش ۲۰۱۷ گالوپ از شاخص نظم و قانون، رتبه ایران در منطقه و از بین ۱۲ کشور، مکان سوم می­باشد. البته این شاخص برای همه کشورهای منطقه نظیر عربستان، بحرین، سوریه، قطر، کویت و امارات محاسبه نشده است.


مشخصات

  • منبع: http://mrshayesteh.persianblog.ir/post/1260
  • کلمات کلیدی: امتیاز ,شاخص ,رتبه ,کشور ,گالوپ ,افراد ,قرار دارد ,احساس امنیت ,چهار پرسش ,امتیاز شاخص ,دارد گفتنی ,بررسی وضعیت ایران
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها